İtalya Vize Başvurusu

Akdeniz ülkesi olan İtalya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının buraya yapacakları gezilerde ve seyahatlerde vize uygulayan bir ülkedir. İtalya vize başvurusu, her anlamda yetkilendirilmiş olan aracı kurumlar üzerinden gerçekleştirilir. İtalya aynı zamanda bir Schengen ülkesi olarak dikkat çeker. Prosedüre dair tüm bilgileri bizi arayarak edinebilirsiniz.

İtalya Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

İtalya vizesi, Schengen ülke prosedürlerinde verilmektedir. 90 günü geçmeyecek olan seyahatler için geçerli olan kısa süreli vizenin alınabilmesi için karar verme merci olarak tanımlanmış İtalya Büyükelçiliği ya da yetkilendirilmiş aracı kurum üzerinden süreç başlatılır. Hem randevu hem de evrakların eksiksiz bir biçimde teslim edilebilmesi adına dış bağlantısı bulunan firmaların seçilmesi her daim daha mantıklıdır.

İtalya Vize Kategorileri Nelerdir?

İtalya vize başvurusu yapılırken seyahat amacının belirlenmesi esastır. Şu vize kategorilerinin olduğunu unutmamak lazım;

  • Kısa süreli staj ve öğrenim vizesi
  • Denizci transit vizesi
  • Konferans ve sportif faaliyet katılım vizesi
  • Ziyaret vizesi
  • Ticari vize
  • Turistik vize

İtalya Vize Başvuru İşlemleri Nasıldır?

İtalya vize başvurusu süreci hem hızlı hem de kolay olması sayesinde avantaj sağlar. Daha önceden parmak izi vermiş olanlar, bunu yeniden yapmadan vizelerini alabilmek için başvurularını gerçekleştirebilirler. Online ortam üzerinden alınacak olan başvuru formunun tüm detaylarıyla doldurulması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması şarttır. Özellikle yıpranmış ya da okunaklı olmayan pasaportların kabul edilmediğini belirtmek lazım. 3 ay geçerlilik ve en az 2 boş sayfa istenir. Başvuru dosyası içerisinde istenen bir diğer belge ise kimliktir. Bunun fotokopisine ek olarak, ikametgah ve vukuatlı nüfus kayıt örneği de hazırlanmalıdır.

Schengen vizesi başvuru ücretinin ödenmesinin yanı sıra, biyometrik fotoğrafınızı da en az 2 adet olacak şekilde sunmanız gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortası poliçesi ise 30000 Euro teminat içermelidir. Seyahat belgeleri içerisinde yer alan tur organizasyonu, uçuş belgesi, otel rezervasyonu konsolosluğa sunulmalıdır. Mali ve iş durumu evraklarının tamamlanmasıyla beraber sizden istenilen tüm belgeleri eksiksiz bir biçimde sunmuş olursunuz.

Menü
Acil Vize